Ostatnie komentarze

  • No recent comments available.

Wąż

Wąż – jak interpretować jego obecność we śnie?

 

Na terenie Polski węże ukazują się rzadko. Nie ma więc przesady w twierdzeniu, że w naszych snach pojawiają się zdecydowanie częściej niż ma to miejsce na jawie. Jak zatem interpretować tego rodzaju spotkanie?

 

Sen o wężu boa

Brak codziennego kontaktu z wężami sprawia, że zwykle nie określamy samych siebie mianem ekspertów wówczas, gdy mówimy o ich konkretnych rodzajach. Nie trzeba jednak interesować się biologią, aby rozpoznać węża boa, ten wytrawny dusiciel już przed laty został bowiem spopularyzowany przez różnorodne dzieła kultury. To, że jest to wąż-drapieżnik ma zresztą kluczowe znaczenie także w przypadku prób interpretacji snów, w których się pojawia.

Najczęściej zwraca się uwagę na to, że obecność węża boa w naszych snach może sygnalizować, że my sami także się dusimy. Oczywiście, rzadko jest to spowodowane problemami z oddychaniem, a znacznie częściej – tymi, które mają wymiar duchowy. Sen ten jest częsty u osób, które są już zmęczone swoim dotychczasowym życiem. Często jest ono pełne poświęcenia i wyrzeczeń, a jednak trudno nie odnieść wrażenia, że wcale nie prowadzi ono do zmian, których moglibyśmy oczekiwać. Dusić może nadmiar obowiązków, związek, w którym prawa obu stron nie zostały właściwie zdefiniowane, a także praca od dawna nie sprawiająca satysfakcji. Senniki nie sugerują przy tym konieczności zerwania z rzeczywistością tylko dlatego, że nie satysfakcjonuje nas ona. Sen o boa dusicielu to przede wszystkim zaproszenie do refleksji na temat tego, co nam przeszkadza i zmieniania tego.

 

Wąż kobra – znaczenie snu

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku węża boa, także spotkanie z wężem kobra, do którego dochodzi podczas snu, powinno być przez śniącego odbierane jako ostrzeżenie. W naturze mamy przecież w jego przypadku do czynienia z jednym z najbardziej jadowitych gatunków, na jakie można natrafić, także we śnie nie jest więc on nam przyjazny. Dawne senniki ostrzegały, że sen o wężu kobrze może być interpretowany w nieco inny sposób w zależności od płci śpiącego. Kobiety ostrzegał więc przed ryzykiem utraty reputacji podczas gdy mężczyznom zwracał uwagę na przebiegłych wrogów, którzy ich otaczają. Dziś znacznie popularniejszą jest interpretacja zachęcająca do wzmocnienia czujności bez względu na płeć, kobra symbolizuje bowiem kogoś, kto stara się uchodzić za naszego przyjaciela, w rzeczywistości jednak z przyjacielem nie ma nic wspólnego.

 

Sen o wężu w domu

Jeśli podczas snu odkrywamy, że wąż znajduje się w naszym domu, senniki zwykle interpretują jego obecność jako ostrzeżenie przed kłopotami, które rodzą się właśnie w domowym zaciszu. Nie muszą być to wcale problemy finansowe, nie mniej groźna może się bowiem okazać nieszczerość bliskiej nam osoby albo próba osiągnięcia jakiejś korzyści naszym kosztem. Nie warto też myśleć o domu wąsko, wyłączne jako o miejscu, w którym mieszkamy z najbliższymi. Wąż w domu widziany we śnie może sugerować problemy w naszym najbliższym otoczeniu, a więc również w miejscu pracy, w szkole albo na uczelni.

Czasem sen o wężu w domu jest też interpretowany jako ostrzeżenie przed zamieszaniem w naszym otoczeniu, do którego nie doprowadzimy my sami, ale jakaś osoba trzecia. Warto więc zachować czujność i zastanowić się nad tym, czy relacje między domownikami rzeczywiście można uznać za prawidłowe. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, nie obawiajmy się stać się rozjemcami nawet, jeśli nie lubimy mieszać się w nie swoje sprawy. Sen o wężu w domu to przecież w dużym stopniu ostrzeżenie przed biernością.

 

Wąż, który pojawia się nieoczekiwanie – znaczenie snu

Jeśli we śnie obserwujemy węża wyłaniającego się nieoczekiwanie z ciemności albo z jakiegoś zakamarka naszego domu, sen taki obrazuje nasze własne lęki. Być może nie jesteśmy wcale tak uczciwi, jak chcielibyśmy się kreować. Może skrywamy tajemnice, z którymi nie radzimy sobie już od dawna. Obawiamy się, że w pewnym momencie otoczenie dowie się na nasz temat czegoś, co chcielibyśmy przed nim, ukrywać. Czy zatem nie lepiej samemu pociągać za sznurki i przyznać się do tego, co niszczy nas od środka?

Udostępnij sen



Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>